Apceļo Latviju ar VIZIA - Vidzeme

Jaunumi18/06/2021

Mūsu iknedēļas ceļojums pa Latviju šonedēļ mūs atvedis uz Vidzemi. Šeit atrast var gan klusas un neskartas dabas taciņas, gan nozīmīgus kultūras un sabiedriskās dzīves centrus. Un pašā Vidzemes sirdī, protams - Latvijas augstākais kalns, Gaiziņš!

Sākam ar augstāko - Madonā

Madona pirmo reizi minēta rakstos 1461.g., taču tā vienmēr palikusi salīdzinoši maza un klusa. Gluži kā vidzemnieki paši, arī Madona ir neuzbāzīga un nesteidzīga. Lai iepazītu Vidzemes vēsturi un kultūru, pirmais pieturas punkts noteikti ir Madonas novadpētniecības muzejs, kas atrodas vēsturiskajā Biržu muižā.

Taču skaidrs, ka, ja jau esam Madonā, tad jādodas arī uz Gaiziņkalnu. Lai gan tas slejas vien 311 metrus virs jūras līmeņa, tā neskartā apkārtne lutina ar savu skaistumu. Nesteidzīgiem apmeklētājiem te ir labiekārtota 2 kilometrus gara pastaigu taka, kā arī dažādas atrakcijas, ugunskura vietas, kafejnīcas un pat pirts.

 

Purezera dabas taka

Turpinot ceļojumu pa Vidzemi, apskatīsim kādu nelielu un maz zināmu, bet patiešām maģisku dabas taku. Purezers un tam apkārt izveidotā dabas taka atrodas Alojas novadā, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā.

Klusais, senais mežs, kas ieskauj Purezeru, ir mājas neskaitāmām retām putnu, koku un augu sugām. Piemēram, šeit rūpīgs vērotājs ieraudzīs raseni - vienu no retajiem augiem Latvijā, kas ķer kukaiņus. Izzināt plašās dabas bagātības palīdzēs informatīvie stendi, bet līdzpaņemtajiem piknika groziem ir iekārtotas speciālas ugunskura vietas - tās izveidotas uz platformām virs ūdens.

Veczemju klintis

Ceļojums pa Vidzemi nebūtu pilnīgs, neapskatot skaisto Ziemeļvidzemes akmeņaino jūrmalu. Lai gan jūras krasts ir kā nosēts ar brīnišķīgiem apskates objektiem un klusiem ciemiem, šoreiz izvēlējāmies apskatīt Veczemju klintis.

Gandrīz pie pašas Igaunijas robežas, šis 12 kilometrus garais jūras posms ir iespaidīgs dabas piemineklis. Smilšakmens atsegumi jūras krastā stāsta par 350-380 miljonus gadu senu vēsturi. Tieši krāšņās dabas ainavas ir iemesls, kāpēc šeit uzņemtas tādas filmas kā “Ilgais ceļš kāpās” un “Zītaru dzimta”.

Ir skaidrs, ka neesam aplūkojuši pat ne pusi no tā, ko Vidzeme mums gatava piedāvāt, taču noteikti šeit atgriezīsimies vēl un vēl. Nākamnedēļ gan savu ceļojumu pa Latviju turpināsim Kurzemē - kur joprojām manāms seno kuršu jūrasbraucēju dzīves stils!