Apceļo Latviju ar Vizia - Zemgale

Jaunumi07/06/2021

Turpinot apkopot Jūsu iesūtītos stāstus par skaistākajiem galamērķiem Latvijā, esam sagatavojuši brīvdienu ceļojuma maršrutu. Ar neskaitāmiem apskates objektiem, izklaides iespējām un kafejnīcām Zemgale patiesi ir apbrīnojami plaša un daudzveidīga!

Maršruts plānots tā, lai, sākot ceļu no rietumiem, Jūs ar ģimeni spētu nesteidzīgi izbaudīt pierobežas burvību. Vizia sagatavotais ceļojums pa Zemgali steidzīgajiem aizņems vienu dienu, bet varat būt pārliecināti, ka Zemgale var lolot un pārsteigt ar savu krāšņumu arī divas un trīs dienas!

Pirmā pietura - Eleja

Meitenes stacija

Lai gan pasažieru satiksmes nav kopš 2008. gada, Meitenes stacija pie Elejas joprojām ir iespaidīgs piemineklis. Stacija atklāta 1923. gadā, un savu nosaukumu ieguvusi no Elejas muižas Meitu kroga.

Stacijas arhitektūrā novērojami izsmalcināti klasicisma elementi, un ēkā jau uz atklāšanas brīdī atradās divi Kārļa Melbārzda sienu gleznojumi -  "Gaujas senleja" un "Latvijas lauki". 

 

Elejas Muižas parks

Turpat netālu, Elejā atrodas iespaidīgais Elejas Muižas parks. Pastaigā starp Sibīrijas balteglēm, Holandes liepām un Veimutpriedēm var uzklausīt interesantus stāstus par bijušajiem muižas saimniekiem un darbiniekiem - kā piemēram leģenda par grāfienes Dagmāras mīlasstāstu.

Līdzi paņemtās uzkodas lieliski garšos paēnā zem viena no piecpadsmit muižas parkā augošajiem dižkokiem.

 

Sesavmuiža

Vien pāris kilometrus no Elejas atradīsiet Sesavmuižu. Tajā esošā baznīca slejas iespaidīgus 33 metrus virs zemes, tāpēc pabraukt garām to nepamanot ir praktiski neiespējami.

Mazliet tālāk no baznīcas, knapi ieraugāma ir pamestā Sesavas muižas māja. Savulaik aktīvs tās apmeklētājs bijis pirmais Latvijas Republikas tieslietu ministrs Pēteris Juraševskis. Lai gan muižas māja mūsdienās netiek apdzīvota, tā, kopā ar baznīcas ēku un dārzu, ir valsts nozīmes kultūrvēstures pieminekļi.

 

Visi ceļi ved uz Bausku

Mežotnes pilskalns

Turpinot ceļojumu pa Zemgali, šķiet, ka ik pēc kilometra ir kāds fotomirkļa vērts apskates objekts. Vien pāris kilometrus no Bauskas, Lielupes kreisajā krastā atrodas Mežotnes pilskalns. Uzkāpjot iespaidīgajā pilskalnā, var aplūkot otrā upes krastā esošo Mežotnes pili.

Kā atklāj vēsturnieki, Mežotnes pilskalns bija viens no 9-13. gadsimta lielākajiem zemgaļu nocietinājumiem. Savulaik no grāvja apakšas stiepusies taisna, 11 metrus augsta siena. No seno zemgaļu konstrukcijām gan pašlaik pilskalnā saglabājies ļoti maz, taču šeit atrodamās seno ēku vēsturiskās replikas vien ir apmeklēšanas vērtas.

 

Ķirbaksala

Tuvojoties Bauskai, vērīgs ceļotājs pamanīs, ka pēkšņi Lielupes vietā plešas Mūsa un Mēmele. Vietā, kur abas upes satiekas un veido Lielupi, atrodas Ķirbaksala. Leģenda vēsta, ka Ķirbaksalā esot ticis ņemts maģiskais ūdens, ar kuru Kurzemes dāmām skaistumkopšanas nolūkos ieteikuši mazgāties senie zintnieki.

Par ūdens maģiskajām kvalitātēm mūsdienās domas dalās, taču visi ir vienisprātis - Ķirbaksala ir viena no Zemgales skaistākajām vietām. No maija līdz novembrim apmeklētāji var pa to pastaigāties, šķērsojot nelielu tiltiņu.

 

Pēc uzvaras - uz Uzvaru

Mūsas motosporta trase

Turpinot ceļu uz austrumiem Uzvaras virzienā, viens no interesantākajiem apskates objektiem ir Mūsas motosporta trase. Tā atrodas pasakainā vietā, pašā Mūsas krastā. Interesenti diezgan bieži te var sekot līdzi dažādām sacensībām un treniņiem.

Pārsimts metrus no trases arī atrodas plašs SPA, kur pieejamas visdažādākās procedūras ķermenim un garam, sākot no laiskām peldēm, un beidzot ar kārtīgu pirtošanos.

 

Adžūnu 2.kausakmens

Viens no retajiem Latvijā zināmajiem kausakmeņiem atrodas vien pāris kilometru attālumā no Bauskas. Savulaik tas esot ticis atvests no Adžūnu apkārtnes, kas ir ievērojams attālums, ko veikt ar tik nopietnu kravu.

Turpat Uzvarā arī varat iepazīt vēsturi lieliskā zemnieku sētas un lauksaimniecības mašīnu muzejā. Ja esat izlēmuši par labu atpūtai, Uzvara ir īstā vieta - te atrodas lieliska brīvdienu māja, kafejnīca, vīna darītava un pat glauna viesnīca.


 

Ceļojuma noslēgums - Skaistkalne

Baznīca

Zemgales piedzīvojuma izskaņā mūsu ceļi ved uz Skaistkalni. Tās krāšņā baznīca līdz pat 18. gadsimtam bija lielākais un greznākais katoļu dievnams Latvijā. Gan no ārpuses, gan iekšpuses, tā ir izcils itāliskā baroka piemērs, kuru apbrīno kultūras vēstures un arhitektūras pētnieki no visas pasaules.

Tāpat noteikti ir vērts apjautāties vietējiem mūkiem par ekskursiju. Baznīcas pagrabā atrodas kapenes, kurās gluži kā Seno Ēģiptiešu piramīdās apglabāti ietekmīgi cilvēki. Šeit apbedīti vairāki karavadoņi, muižnieki, aristokrāti un augsta līmeņa katoļu garīdznieki.

 

Karsta kritenes

Viena no unikālākajām dabas parādībām Latvijā ir Skaistkalnes karsta kritenes. Tā kā šajā apkārtnē ir daudz pazemes ūdeņu, tie nereti izskalo iežus zem zemes. Pazemē veidojas tukšumi, un agri vai vēlu zemes virsējie slāņi, zaudējuši pamatu, iebrūk. Tā top karsta kritenes.

Kritenes ir dažādu formu un izmēru, dziļākās no tām stiepjas pat 12 metrus dziļi zemē. Pie tam, jaunas kritenes turpina veidoties diezgan regulāri. Vietējie iedzīvotāji māk stāstīt, ka ne vienam vien saimniekam ir nācies saskarties ar nepatīkamu pārsteigumu - pēkšņi ūdens cisternas vai traktora vietā nākas atrast vien milzīgu bedri.

 

Nemunėlis 

Noslēdzot savu ceļojumu, ir vērts no Skaistkalnes tilta apskatīt Mēmeles krāšņos ūdeņus. Otrpus tiltam, kur sākas Lietuvas teritorija, šo upi dēvē par Nemunėlis jeb “Mazo Nemunu”. Lietuvieši Nemunu uzskata par savu likteņupi, gluži kā mēs par to dēvējam Daugavu.

Mēmele, lai gan pieticīgāka par Nemunu, ir viena no krāšņākajām upēm gan Latvijā, gan Lietuvā. Tā arī izsenis bijusi robeža starp Latviju un Lietuvu. Ne velti 76 no kopējiem 191 upes kilometriem tā tek tieši pa Latvijas - Lietuvas robežu. Bauskā, satekot ar Mūsu, tā veido Lielupi, kura turpina ceļu līdz pat Rīgai.

Līdz ar to mūsu ceļojums ir noslēdzies. Lai gan apskatījuši esam pavisam maz no tā, ar ko Zemgale spēj priecēt, nekas neliedz nākamnedēļ braukt atkal. 

Mēs, Vizia komanda, nākamnedēļ dosimies uz Latgali, apskatot populārākos galamērķus skaistajā tūkstoš ezeru zemē!